Док већина грађана мирно проводи дане и ноћи, бањалучки ватрогасци спремни су да у сваком тренутку реагују и сачувају њихове животе и имовину.
Поводом Међународног дана ватрогасаца, обиљеженог јуче, подсјећају да је ријеч о хуманом, али и изузетно захтјевном и опасном позиву. О томе најбоље свједочи број интервенција, јер су припадници Професионалне територијалне ватрогасно-спасилачке јединице града од почетка године до краја марта реаговали у 336 различитих ситуација.
Командир ове Ватрогасне бригаде Мирослав Малинић рекао је за „Глас Српске“ да су најнеобичније интервенције у овој струци широк појам.
– Ишли смо по дојави да гори стан. Улазимо у стан на другом спрату који је поприлично задимљен и гори телевизор, а човјек у дневном боравку спава у кревету испод границе задимљености. Ми га будимо и говоримо „Гори Вам стан“, а он усплахирен виче „Зар опет?“. То нам је трећи долазак у тај стан – испричао је он.
Према његовим ријечима, неке интервенције их насмију иако и нису баш увијек за смијање.
– Један човјек је слетио аутом у ријеку Врбас и онако контузован како је изашао сам из аута, дезоријентисан пређе на даљу обалу. Кад смо ми дошли, морали смо га вратити на праву страну, а вријеме није било баш за пливање и ходање кроз воду. Знамо да је Врбас прилично хладан и усред љета, тако да је два пута морао проживити исту ситуацију – казао је Малинић.
Када је миран дан у Ватрогасној бригади, како каже, обављају редовне активности прописане Дневном заповијести и планом обуке.
– Најтежи дио посла је кад су у питању људске жртве и тешко повријеђени, кад пожар траје више дана и нема назнаке да је готов. Најљепши дио је кад спасимо имовину и лица, као и кад поред повреда због нашег професионализма неко добије прилику да настави нормалан живот – навео је командир Малинић.
Ближи се љето, а најважнија је ствар, упозорава он, да се грађани понашају одговорно и не прибјегавају употреби отвореног пламена током сушних љетних мјесеци.
– Мала је вјероватноћа да дође до појаве самопаљења из било ког разлога, без обзира на сушни период. Главни разлог настанка пожара на отвореном је намјерна паљевина, нехат и непажња. Велик проценат неодговорног понашања је и узрок код настанка других врста пожара. У прошлој години је било око 200 пожара ниског растиња, ливада, шума и шикара на отвореном – појаснио је он.
Много им, каже Малинић, значи попуна и подмлађивање јединице, јер је главни дио снага у јединици већ „у годинама“.
– Тренутно имамо 40 младих ватрогасаца од којих је 30 завршило обуку и оперативни су. Десет младих приправника је на шестомјесечној обуци у јединици и рачунамо на њих од септембра – казао је он.
Малинић се нада да ће тренд попуне јединице наставити и да ће сваке године имати одређени број младих приправника.
– Како би неко постао ватрогасац потребно је да има посебну здравствену и психофизичку способност, да је држављанин Републике Српске, млађи од 25 година, да има завршену школу техничког смјера најмање трећег степена, да има положен возачки испит „Б“ категорије, да није кажњаван и наравно да сам изрази жељу да конкурише – навео је он.
Професионална територијална ватрогасно-спасилачка јединица града Бањалука у протекла три мјесеца ове године имала је укупно 336 различитих интервенција.
Према њиховим ријечима, од укупног броја интервенција, 216 односило се на гашење пожара, док су 53 интервенције биле техничке природе, најчешће као помоћ суграђанима у различитим ситуацијама.
– Евидентирано је и 67 осталих интервенција, укључујући и оне изазване елементарним непогодама – навели су они.
УСАВРШАВАЊЕ
Из Професионалне територијалне ватрогасно-спасилачке јединице су истакли да континуирано раде на усавршавању својих припадника кроз различите врсте обука, како би били што спремнији за све изазове са којима се сусрећу на терену.
– Током априла, трећа група ватрогасаца прошла је специјализовану обуку у Руско-српском хуманитарном центру у Нишу, намијењену раду у условима непогодним за дисање. До сада је ову обуку успјешно завршило укупно 24 припадника бањалучке јединице – поручили су они.
Ријеч је о хуманом, али истовремено и изузетно захтјевном и опасном позиву.

