Од 1. јула, америчка савезна држава Вирџинија уводи револуцију у наѕору саобраћаја!
Локалне власти добијају моћ да користе камере са вјештачком интелигенцијом које ће аутоматски откривати возаче који не стану на знак СТОП или не пропусте пјешаке на пјешачком прелазу.
Овај потез, како пише ЦарСцоопс, најављује еру у којој ће технологија бити кључна у одржавању безбједности на путевима.
Како функционише систем
Овај нови закон значајно проширује постојећи систем аутоматског наѕора, који је до сада био ограничен углавном на камере за прекорачење брзине.
Али, не брините – неће АИ сама одлучивати о свему! Снимке ће прво пажљиво прегледати полицијски службеници прије него што казне буду посlatе поштом.
Важна ставка је и заштита приватности: систем ће аутоматски замагљивати лица како би се осигурало да се подаци не злоупотријебе.
Строга правила за нове технологије
Да би се избјегле контроверзе, закон прописује изузетно строга правила за примјену овог система.
То укључује обавезно постављање јасних упозоравајућих знакова, редовну и прецизну калибрацију камера, ограничено вријеме чувања података, као и јавно објављивање свих информација о њиховом раду.
Циљ је транспарентност и повјерење јавности.
Градови сами одлучују
Ипак, важно је истаћи да постављање ових паметних камера није обавезно.
Сваки град или општина има потпуну аутономију да самостално одлучи да ли ће увести овај напредни АИ систем за наѕор саобраћаја.
Да ли ће ово постати стандард широм свијета, тек ћемо видјети!, преноси B92.




