У Републици Српској и ФБиХ сутра се очекује веома топло и претежно сунчано вријеме уз промјенљиву облачност, на истоку и југозападу облачније са повремено слабом кишом, уз дневну температуру до 35 степени Целзијусових.
Молио бих грађане за стрпљење, јер ће сада бити велика навала на Управу за индиректно опорезивање (УИО) БиХ, рекао је Срђан Амиџић, предсједавајући Управног одбора (УО) УИО, говорећи о поврату ПДВ-а за куповину прве некретнине.
Замјеник министра одбране у Савјету министара Александар Гогановић изјавио је да у снимању промотивног спота Министарства одбране подршке фудбалској репрезентацији БиХ нису учествовали припадници Оружаних снага из реда српског, али ни хрватског народа.
У Агенција за рад и запошљавање БиХ, која би требала да буде примјер свима по питању спровођења законских прописа из области пријема радника, откривена је несвакидашња пракса када је ријеч о склапању уговора о дјелу.
Српски члан Предсједништва БиХ Жељка Цвијановић упутила је пуну подршку новинару Радио-телевизије Републике Српске Јасенку Тодоровићу, који је саслушан у Агенцији за истраге и заштиту БиХ /СIPA/, истичући да у БиХ нема ни закона, ни демократије, ни владавине права, ни слободе говора, а нити јавног преиспитивања и дебатовања.
Управа за индиректно опорезивање БиХ управо се огласила и након првобитног упозорења да ће нови прелаз код Градишке од сутра бити затворен, тврде да ће се ипак саобраћај одвијати као и до сада.
Посланик у Представничком дому Парламентарне скупштине Босне и Херцеговине Бранислав Бореновић казао је након јавног саслушања о афери с купљеним дипломама на приватним универзитетима у БиХ да је то ужасавајући бизнис којим су биле обухваћене десетине хиљада младих људи у БиХ.
Апелационо одјељење Суда БиХ одбило је жалбу политичког субјекта Снага народа – Рамо Исак на одбијање овјере странке за учешће за Парламентарну скупштину БиХ.
САД оштро реаговале након неуспјеха ПИК-а да именује новог високог представника у БиХ
Након што је на сједници Савјета за спровођење мира у БиХ (ПИК) пропао покушај именовања новог високог представника, Сједињене Америчке Државе упутиле су неуобичајено оштру и директну поруку.
Уз отворене критике на рачун европских партнера, из Вашингтона стижу и најаве о могућем преиспитивању америчке улоге у међународној мисији у БиХ.
Како је за Клиx.ba потврђено из дипломатских извора, дводневна сједница ПИК-а, одржана 3. и 4. јуна, завршена је без резултата. Вишесатни преговори и формирање два супротстављена блока довели су до одлагања одлуке о насљеднику Кристијана Шмита до краја овог мјесеца.
Америчка амбасада у БиХ није крила незадовољство оваквим исходом. У званичном саопштењу истакли су да се у јавности с правом очекивало да ће ПИК изабрати новог високог представника како би се обезбиједила стабилност у БиХ, али да је процес блокиран због подјела међу европским партнерима.
„Делегација САД настојала је постићи консензус око заједнички прихваћене визије и високо квалификованог италијанског кандидата, искусног дипломате, амбасадора Антонија Занардија Ландија. Сједињене Америчке Државе примају к знању европски неуспјех да се постигне консензус око европског кандидата и разочаране су што су те подјеле спријечиле ПИК да испуни свој задатак“, наведено је у поруци Амбасаде САД.
Колико је америчка администрација била посвећена италијанском кандидату, показује и податак да га је амерички државни секретар Марко Рубио недавно пред Конгресом описао као „господина за којег мислимо да би добро обавио посао помажући да се обезбиједи одређена стабилност на тој позицији“.
Ипак, најдраматичнији дио поруке односи се на будуће кораке Вашингтона у БиХ.
„Европска неодлучност и одустајање ПИК-а од властите дужности према БиХ приморавају Сједињене Америчке Државе да преиспитају своју улогу у тренутном међународном присуству у Босни и Херцеговини“, стоји у оштром закључку саопштења.
Подсјећамо, сједница ПИК-а доживјела је неуспјех јер су Француска и Њемачка, уз подршку Велике Британије, одбиле амерички приједлог да на чело OHR-а дође италијански дипломата Антонио Занарди Ланди. Земље чланице Европске уније имале су другачији план – намјеравале су да на позицију високог представника буде именован Француз Рене Троказ.
Због тога што су формирана два снажна блока, као и због чињенице да ни разговори прије самог засједања нису донијели резултат, до постизања коначног консензуса на позицији високог представника остаће Кристијан Шмит.
Њемачки дипломата је оставку поднио још прије неколико седмица, а на овоседмичном засједању требало је званично да буде именован његов насљедник. Према информацијама до којих је дошао Клиx.ba, коначна одлука о именовању сада је пролонгирана за крај јуна.
Остаје да се види да ли ће драматично упозорење из САД убрзати договор или довести до још дубље кризе унутар међународне заједнице у БиХ.
Министар правде Републике Српске Горан Селак поручио је на свечаном отварању XXИВ Савјетовања из кривичноправне области „Савремени изазови кривичног правосуђа у Босни и Херцеговини“, које се одржава у Неуму, да законе у нашој земљи могу доносити искључиво надлежни парламенти.
Кристијан Шмит потврдио је да ће до краја јуна напустити функцију високог представника у БиХ. Република Српска, подсјетимо, њега не признаје за високог представника.
Иако још није познато да ли је дошло до договора о имену будућег високог представника, према информацијама које смо добили, већ сад је јасно да су односи између чланица Савјета за спровођење мира озбиљно поремећени, буде ли договора или не.