Да ли је боље гасити климу или је оставити да ради? Стручњаци имају одговор

ИЗВОР:GlasSrpske

Чим температуре пређу 30 степени, клима-уређај постаје један од најважнијих апарата у дому. Међутим, готово сваког љета понавља се исто питање: да ли је боље оставити климу да ради цијели дан или је гасити сваки пут када изађете из куће?

Многи вјерују да ће гашењем уштедјети струју, док други тврде да је за уређај боље да ради без прекида. Стручњаци кажу да истина није тако једноставна, али да постоји рјешење које може сачувати и новчаник и климу.

Према тестовима које су спровели амерички стручњаци, климу не треба нужно гасити сваки пут када напустите стан или кућу. Напротив, у многим случајевима испlatивије је оставити је укључену, али подесити нешто вишу температуру.

Идеално је да током дана буде подешена на око 25 до 26 степени. Тако уређај не ради пуним капацитетом све вријеме, већ само одржава температуру, трошећи мање енергије него када мора поново да расхлади потпуно загријану просторију.

Једна од најчешћих грешака јесте да људи угасе климу када излазе из куће, а по повратку је укључе на 20 или 22 степена како би што брже расхладили простор. Због тога је често економичније одржавати пријатну температуру него изнова хладити прегријан простор.

Ако из куће одлазите само на неколико сати, довољно је да температуру подигнете за четири до шест степени. Међутим, уколико вас неће бити дуже од шест до осам сати, потпуно гашење или коришћење „аwаy“ режима рада може бити боља опција.

Важну улогу игра и тип уређаја који користите. Старији модели раде по принципу укључивања и искључивања, па често троше више струје и брже се троше.

Код модерних инвертер клима ситуација је другачија. Оне аутоматски прилагођавају снагу рада потребама простора и могу дуго одржавати температуру уз знатно мању потрошњу. Због тога стручњаци сматрају да су управо инвертер уређаји најбољи избор за континуиран рад током љетних мјесеци.

Иако сви желимо да побјегнемо од врућине, превелика разлика између спољашње и унутрашње температуре није препоручљива. Стручњаци савјетују да она не буде већа од седам до осам степени, јер у супротном могу да се јаве главобоља, умор и непријатан температурни шок приликом изласка напоље.

Колико год клима била квалитетна, неће радити како треба ако су филтери прљави. Због тога се препоручује да се филтери чисте најмање једном мјесечно током сезоне хлађења, а да се клима сервисира једном годишње.

Ако имате савремену инвертер климу, најиспlatивије је да током највећих врућина одржавате стабилну температуру од око 25 до 26 степени, умјесто да уређај стално гасите и поново укључујете. Тако ћете смањити потрошњу енергије, растеретити уређај и учинити боравак у дому знатно пријатнијим.

Извор: GlasSrpske
Фото: Илустрација
Будите уз Моју Републику
Пратите нас и понесите дио Републике Српскеса собом
За још вијести, прича, видео прилога и занимљивости из Републике Српске, запратите нас на Instagramу и Facebookу. Ако желите поклон са мотивима Српске, посјетите наш е-схоп и погледајте мајице, дуксерице, шоље, заставе, привјеске и друге производе.

Најновији чланци

Повезани чланци