Амбасадори Управног одбора Савјета за спровођење мира (PIC) данас су у Сарајеву формално именовали садашњег првог замјеника високог представника Луиса Џ. Кришока за вршиоца дужности високог представника за Босну и Херцеговину до коначног именовања новог високог представника.
Управни одбор „PIC-а“ обавезао се да ће постићи договор о избору новог високог представника што је прије могуће, с циљем да именовање буде окончано најкасније до 14. јула 2026. године.
Управни одбор PIC-а очекује успјешну сарадњу са Кришоком након што 1. јула 2026. године преузме дужност вршиоца дужности високог представника, када ће оставка господина Шмита ступити на снагу.
Управни одбор PIC-а наглашава да ће вршилац дужности високог представника у потпуности обезбиједити институционални континуитет функције, правну сигурност у вези са свим одлукама које су донијели претходни високи представници, те да ће дјеловати под политичким вођством PIC-а.
Уколико било који актер покуша да угрози, заобиђе или оспори раније одлуке, вршилац дужности високог представника предузеће све неопходне мјере у оквиру свог мандата, у складу са Анексом X Општег оквирног споразума за мир, обезбјеђујући досљедно спровођење цивилних аспеката Општег оквирног споразума за мир, уз подршку кроз изричита овлашћења и смјернице Управног одбора PIC-а, с циљем заштите интегритета Општег оквирног споразума за мир, пише „Кликс“.



