Нерадна недјеља се тренутно разматра и у Републици Српској, а о овоме се огласило и Министарство трговине и туризма РС јер се овај појам, како су рекли, често погрешно тумачи у јавности као нерадни дан за све, иако се односи само на трговину.
Они су упутили и низ критика о посљедицама нерадне недјеље на простору Федерације Босне и Херцеговине.
„Нерадна недјеља у Федерацији БиХ је изазвала, према доступним информацијама, низ негативних посљедица, по питању промета, нивоа запослености, али и реакције локалних заједница које траже изузеће од ове законске одредбе, због чега пажљиво треба размотрити све аспекте овог питања у Републици Српској“, навели су у саопштењу.
Истакли су и како ће се анализирати прилике локалних заједница због утицаја на пословање и живот грађана.
Подсјећају да је, према одредбама Закона о трговини, прописано да скупштина јединице локалне самоуправе утврђује радно вријеме, распоред дневног и седмичног радног времена продајних објеката, радно вријеме у дане државних празника и нерадних дана у којим је трговац дужан пословати, те радно вријеме за тржнице, сајмове, изложбе и друге повремене начине обављања трговине.
„Имајући у виду да све општине нису једнако развијене нити имају развијене исте привредне области или потенцијалне могућности за развој неке од привредних грана, као ни да су потребе самих становника и привредника једнаке, усвојена је одредба Закона о трговини, која је дала аутономно право локалним заједницама да на својој територији, област утврђивања нерадних дана уреде сами, а водећи рачуна о економским и друштвеним утјецајима које једна таква одлука може имати“, истакли су.




