Законодавни приједлог који су поднијели посланици румунске десничарске, популистичке политичке странке С.О.С. Romaниа о уједињењу Румуније са Републиком Молдавијом усвојен је данас прећутно у Доњем дому парламента након истека уставног рока од 45 дана.
Овај приједлог сада иде на гласање у Сенат, који је одлучујућа законодавна инстанца у овом поступку, преноси портал Диги24.ро.
Иницијатива је поднесена Парламенту 14. априла и добила је негативно мишљење Владе, као и Правне комисије и Комисије за људска права Доњег дома парламента.
Међутим, због неспроведене јавне расправе и гласања у пленуму, сматра се да је приједлог усвојен прећутно у складу са чланом 75, став (2) Устава Републике Румуније, након чега ће бити прослијеђен Сенату у облику у којем су га предлагачи поднијели.
Приједлогом се дају овлашћења румунској Влади да хитно, без одлагања, започне преговоре са властима у Кишињеву ради окончања процеса уједињења са Републиком Молдавијом.
У случају коначног усвајања овог закона и објављивања у Службеном гласнику, биће обавијештени надлежни међународни органи, Влада Републике Молдавије, Сједињене Америчке Државе, NATO, UN и Европска унија с циљем спровођења одредаба овог закона, наводи румунски портал.




