Положено цвијеће на гроб свирепо убијеног српског дјечака Слободана Стојановића

ИЗВОР:Nezavisne

На гроб убијеног српског дјечака Слободана Стојановића у Дрињачи код Зворника данас је положено цвијеће поводом обиљежавања 34 године од његовог свирепог убиства.

Цвијеће су положили чланови породице, представници власти Републике Српске и Србије, борачких организација, општина Зворник, Шековићи, Власеницаи града Бањалука.

У име делегације Србије цвијеће је положио министар без портфеља Ненад Поповић.

У Храму Светог ђакона Авакума у Дрињачи данас ће бити обиљежене 34 године од свирепог убиства дванаестогодишњег Слободана Стојановић, којег је због мученичке смрти СПЦ прогласила светим новомучеником.

Слободана је у јулу 1992. године убила Елфета Весели, припадник Диверзантског вода Команде здружених јединица Липље и Каменица такозване Армије БиХ, када се, након што је избјегао са родитељима, вратио у своје село Каменицу по пса.

Према налазима патолога Зорана Станковића, дијете је свирепо убијено, стомак му био пререзан у облику крста и имао је видљиве повреде главе.

Тијело дјечака пронађено је у јами у засеоку Бајрићи у Новом Селу код Зворника, а идентификован је ДНК анализом, након чега је сахрањен на гробљу у Дрињачи.

За свирепо убиство дјечака, у првостепеном поступку осуђена је Елфета Весели на 10 година затвора, да би другостепеном пресудом, која је изречена децембра 2019. године, Апелационо вијеће суда БиХ повећало казну на 13 година.

Према подацима Републичког центра за истраживање рата и ратних злочина, по избијању грађанског рата Елфета Весели придружила се јединици Насера Орића, учествујући у диверзантским акцијама муслиманских снага у Подрињу.

Након рата отишла је у Швајцарску гдје је провела 20 година, избјегавајући правду.

Додик: Име дјечака Слободана Стојановића – симбол невиног страдалништва

Предсједник Миилорад Додик изјавио је за Срну да је највећи пораз човјечанства мучење и убиство дјеце, а један такав пораз је свирепо убиство 12-годишњег Слободана Стојановића, дјечака који није знао за рат и мржњу, али је живот изгубио од најгорих крвника.

„Слободан је био дјечак чије је дјетињство прекинуто на почетку грађанског рата у БиХ, у љето 1992. године, једним сасвим обичним, али кобним повратком из избјеглиштва кући по свог пса. Био је дијете као и сва друга дјеца који је волио животиње и није имао никакве везе са ратним сукобима, дијете које је на живот гледало другачијим очима, пуним љубави, наде и вјере, али су монстурми све то угасили и крвљу исписали најтеже странице његове кратке биографије“, истакао је Додик.

Свако дијете има право на мир, осмијех, игру и будућност, рекао је Додик, али Слободан очито вољом нељуди и крвника није имао на то право и његово до тада безбрижно дјетињство насилно је прекинуто руком монструма, и што је још поразније руком жене монструма Елфете Весели.

Умјесто загрљаја свог пса, каже Додик, Слободана је дочекало свирепо мучење, нож, бол и окрутна смрт.

„Слободан није био војник, није носио оружје, није представљао пријетњу никоме. Био је дијете, симбол невиности, наде и будућности. Управо зато његово страдање представља један од најстрашнијих злочина почињених над српском дјецом током протеклог рата“, нагласио је Додик поводом обиљежавања 34 године од свирепог убиства дјечака Слободана Стојановића.

Он је истакао да би Слободан данас био зрео човјек, имао породицу, живио и радио слободно у својој Републици Српској, али монструми су му одредили другачију судбину.

„Слободанова судбина остаје једно од најпотреснијих свједочанстава страдања невине дјеце и трајни подсјетник да крвници не бирају жртве. Само једно им је било важно – један Србин мање“, истакао је Додик.

Он је додао да је његова невина дјечија душа угашена на најсвирепији начин, остављајући иза себе бол и тугу које трају и трајаће заувијек.

Додик је рекао да је обавеза свих нас да његово име изговарамо са посебним пијететом и да чувамо истину од заборава, а његове мучитеље и убицу нека прогони невини дјечији поглед пун љубави не само за људе већ и за животиње.

„Име Слободана Стојановића је симбол страдалништва и невиности. Данас, поруке поводом овог свирепог злочина носе у себи тугу за једним тек започетим животом, прекинутим дјетињством и угашеним невиним и чистим осмијехом, али и поруку о важности чувања успомене на сваку нашу невину жртву, посебно дјечију зарад наше и будућности све друге дјеце у нашој Републици Српској“, поручио је Додик.

Извор: Nezavisne
Фото: Срна
Будите уз Моју Републику
Пратите нас и понесите дио Републике Српскеса собом
За још вијести, прича, видео прилога и занимљивости из Републике Српске, запратите нас на Instagramу и Facebookу. Ако желите поклон са мотивима Српске, посјетите наш е-схоп и погледајте мајице, дуксерице, шоље, заставе, привјеске и друге производе.

Најновији чланци

Повезани чланци